39-300 Mielec, ul. Żeromskiego 28
tel./fax 17 788 51 68, 17 788 51 69
e-mail: kopernik@powiat.mielec.pl
„Polska o Was nie zapomni” – sesja historyczna w II LO
27 października 2018r. | Administrator

26 października 2018 r. w naszym liceum odbyła się sesja historyczno-etnograficzna będącą ostatnim etapem projektu zatytułowanego „Polska o Was nie zapomni” w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Było to podsumo­wanie czerwcowych warsztatów i wyjazdu na Ukrainę w Karpaty Wschodnie szlakiem walk mielczan w II Brygadzie Legionów Polskich.

Ten patriotyczno-historyczny projekt zaczął się w czerwcu br. pod Patronatem Narodowym Prezydent RP Andrzej Dudy. Wyprawę uczniów „Kopernika” wraz z nauczycielami poprzedziły warsztaty historyczne oraz etnograficzne. Uczestnicy wyjazdu na Ukrainę odwiedzili cmentarz Orląt Lwowskich, a także miejsca walk legionowych, składając kwiaty pod pomnikami w Nadwórnej, Zielonej, Mołotkowie, Rafajłowej i Pasiecznej. Kulminacyjnym punktem wyprawy było przejście słynną „Drogą Legionów” na przełęcz Rogodze Wielkie – zwaną Przełęczą Legionów.

W czasie sesji Kamil Franczyk opowiadał o patriotycznej poezji legionistów, o walorach przyrodniczych Gorganów – Hanna Wałek, a o wrażeniach z wyjazdu utrwalonych na fotografiach Michał Krawiec, którego zdjęcia z wyprawy były ozdobą sali gimnastycznej podczas tego spotkania. Jan Szynal wykonał piosenki nawiązujące do tematów porusza­nych podczas konferencji. Pan Henryk Dugiełło przedstawił historię walk Legionów Polskich w czasie I wojny świato­wej, a pani Edyta Gracz-Chmura mówiła o kulturze Huculszczyzny – krainie niegdyś należącej do Polski i zamieszkałej przez rusińskich górali.

Głos zabrali również panowie: Marek Zalotyński i Jerzy Skrzypczak, przedstawiciele Obywatelskiego Komitetu Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Mielcu, oraz Pełniący Funkcje Prezydenta Miasta Mielca Fryderyk Kapinos, którzy od samego początku wspierali ten projekt.

Przedstawiciele Komitetu wręczyli Honorową Odznakę Michałowi Krawcowi, uznając wkład pracy w przygoto­wanie jubileuszu w naszym mieście oraz fotograficzny reportaż dokumentujący wyprawę uczniów II LO.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali i uczestniczyli w tym wyjątkowym patriotycznym projekcie!

Zobacz zdjęcia...

te: 0.010s dbnc: 6 dbnq: 6